Kiedy wynajem auta dostawczego to lepsze rozwiązanie niż zakup czy leasing?
Kiedy wynajem auta dostawczego to lepsze rozwiązanie niż zakup czy leasing?

Potrzebujemy samochodu dostawczego do naszej firmy. Co zrobić? Po prostu kupić nowe auto? Wziąć je w leasing? A może jednak zdecydować się na wynajem długoterminowy? Przeanalizujmy, którą opcję najlepiej wybrać, zależnie od okoliczności.

Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość gotówki oraz pewność, że samochodu dostawczego o określonych parametrach będziemy używać przez lata, możemy zdecydować się na zakup. Pojazdy takie nie są jednak tanie i nie każda firma dysponuje odpowiednimi środkami od ręki. Dlatego znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest współcześnie leasing.

Leasing to dobra opcja dla przedsiębiorcy, który upatrzył sobie konkretne auto dostawcze, ale nie stać go na jednorazowy wydatek. Co innego miesięczne opłaty, a później wykup użytkowanego przez siebie pojazdu za niewielką kwotę. Na leasing mogą pozwolić sobie nawet niewielkie firmy, które dopiero rozpoczynają działalność. Jednak nie dla wszystkich będzie to najlepsze rozwiązanie.

A może jednak długoterminowy wynajem auta dostawczego?

Wynajem długoterminowy samochodu dostawczego to opcja zyskująca na popularności. Dlaczego? Po pierwsze, wynajmujący płaci tylko miesięczną ratę za użytkowanie pojazdu. A zatem płaci mniej niż leasingobiorca. Co prawda, nie otrzyma później możliwości wykupienia auta za niewielką kwotę, ale zyskuje inne rzeczy. Przede wszystkim, elastyczność. Firma rozwija się, potrzebny jest większy pojazd? Nie ma problemu. Wynajem gwarantuje szybki dostęp do auta dostawczego w pełni odpowiadającego zmieniającym się potrzebom.

Kolejna ważna rzecz: wynajęcie w mniejszym stopniu niż leasing wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Jest to szczególne ważne dla firm, które planują inwestycje finansowane z kredytu. I jeszcze jeden atut: w przeciwieństwie do leasingodawców, wypożyczalnie aut dostawczych ponoszą całość wydatków związanych z serwisowaniem oraz ubezpieczeniem pojazdu. A w przypadku użytkowanych na co dzień samochodów dostawczych wydatki te bywają niemałe.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *