Kiedy samochód kwalifikuje się do przewozu autolawetą?
Kiedy samochód kwalifikuje się do przewozu autolawetą?

Samochód jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych środków transportu, jednak jest to także pojazd podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i awarie. Czasem wystarczy niegroźna stłuczka, by samochód nie nadawał się do dalszej jazdy – wówczas należy szybko usunąć go z drogi i przetransportować do warsztatu. Zdarza się, że uszkodzone auto wystarczy odholować, jednak by holowanie było dozwolone, należy spełnić szereg warunków. Przykładowo zepsuty pojazd musi mieć włączone światła mijania oraz sprawny układ hamulcowy. Ponadto holowanie może odbywać się z prędkością większą niż 60 km/h, co przeważnie wyklucza przemieszczanie się w ten sposób po autostradzie. Autolawetę należy zatem wezwać we wszystkich sytuacjach, gdy holowanie jest niemożliwe – rozwiązanie to jest tym bardziej bezpieczne, gdy samochód uległ kolizji i nie ma pewności, co rzeczywiście jest uszkodzone.

Inne sytuacje, w których wskazane jest wezwanie autolawety

Wezwanie autolawety jest obowiązkowe we wszystkich przypadkach, w których samochód nie nadaje się do jazdy – na przykład jest niekompletny, ma niesprawny układ kierowniczy, obluzowany zderzak czy też nie ma tablic rejestracyjnych. Zgodnie z polskim prawem takie pojazdy nie powinny być dopuszczone do ruchu drogowego i trzeba je przewieźć na lawecie. Autolaweta służy także do transportu samochodów wyścigowych lub zabytkowych, ponieważ są one przystosowane do poruszania się po specjalnych torach. Jednak jeśli pojazdy te można dopuścić do ruchu drogowego, wezwanie autolawety do ich przewozu jest w pełni dobrowolne.

Usługi świadczone przez naszą wypożyczalnię obejmują wynajem autolawety na doby – oferujemy wysokiej klasy pojazd marki Peugeot Boxer, do którego prowadzenia potrzebne jest tylko ważne prawo jazdy kat. B. Jeżeli więc znajdziesz się w potrzebie, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *