Jakie prawo jazdy jest potrzebne, by wypożyczyć lawetę?
Jakie prawo jazdy jest potrzebne, by wypożyczyć lawetę?

Często określeń „laweta” i „autolaweta” używa się wymiennie, choć to dwa różne typy pojazdów. Jakie dokumenty będą potrzebne, by prowadzić drugi z wymienionych środków transportu?

Prawo jazdy kategorii B wystarczy!

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy muszą przetransportować uszkodzone auto lub sprowadzić je zza granicy, i martwią się, że do tego celu potrzebne są jakieś szczególne uprawnienia. Aby prowadzić autolawetę, wystarczy najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B. Wszystko wynika z faktu, że ten typ pojazdu nie ma dołączonej „przyczepki”. Platforma do transportu pojazdu jest w przypadku autolawety jej integralną częścią. To duże ułatwienie – autolawetą kierujemy podobnie, jak samochodem dostawczym. Znacznie prościej wykonywać wszelkie manewry, mimo ciężkiego załadunku!

Na co należy zwrócić uwagę?

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy zamierzamy przetransportować ciężki pojazd. Zgodnie z prawem posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować autem o całkowitej masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Jeśli przekroczymy tę granicę, wymagane będzie prawo jazdy kategorii C. A zatem, zanim wyruszymy w podróż autolawetą z załadunkiem, powinniśmy sprawdzić, jaką masę całkowitą ma pojazd wraz z ładunkiem i pasażerami. To bardzo ważne, by później uniknąć nieprzyjemności!Na szczęście jednak większość samochodów osobowych można spokojnie przewozić autolawetą. Przekroczenie dopuszczalnej masy dotyczy raczej szczególnych przypadków (kiedy np. przewozimy auto wraz z jakimiś bagażami).

Kilka zasad dla prowadzących autolawetę

Na zakończenie warto przypomnieć, że jeśli wybieramy się w podróż autolawetą, musimy zadbać o bezpieczeństwo – swoje i innych kierujących. Kluczowe jest odpowiednie zamocowanie transportowanego auta. Musimy je ulokować na platformie w taki sposób, by było stabilne i nie miało możliwości zsunięcia się. Do montażu potrzebne będą specjalne pasy, które zaczepiamy na wszystkich kołach i zabezpieczamy przed rozpięciem się. Jeśli mamy zamiar wypożyczyć autolawetę, dobra wypożyczalnia powinna zaoferować nam w cenie wynajmu takie pasy, a także poinstruować nas w razie potrzeby, jak z nich korzystać.Pamiętajmy jednak, że prowadzenie autolawety jest dużo prostsze i przyjemniejsze, niż kierowanie klasyczną lawetą. Wystarczą tu podstawowe umiejętności. Jeśli autolaweta nie jest nam potrzebna na co dzień, dużo korzystniejszą opcją jest skorzystanie z usług wypożyczalni takich aut. To również dobra opcja dla przedsiębiorców, chroniąca ich przed ponoszeniem jednorazowo sporego wydatku na zakup takiego pojazdu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *