Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania busem dostawczym?
Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania busem dostawczym?

Przeprowadzka czy dalsza podróż to sytuacje, w których przydaje się większy samochód. Właśnie dlatego wypożyczalnie aut dostawczych cieszą się coraz większą popularnością. Wielu kierowców ma jednak wątpliwości dotyczące tego, czy mając prawo jazdy kategorii B, mogą prowadzić busa dostawczego. Warto wiedzieć, że taki dokument uprawnia nie tylko do kierowania osobówkami. Jakie jeszcze pojazdy można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B?

Co na temat prawa jazdy kategorii B stanowią przepisy?

Mimo tego, że prawo jazdy kategorii B jest kojarzone przede wszystkim z samochodami osobowymi, warto wiedzieć, że dokument uprawnia też do kierowania innymi pojazdami. Posiadając taki dokument, można prowadzić pojazdy niższych kategorii, czyli AM i B1. Są to na przykład motorowery i czterokołowce. Jeżeli natomiast chodzi o ograniczenia, to prawo jazdy kategorii B daje też możliwość ciągnięcia przyczepy lekkiej, czyli takiej, której masa nie przekracza 750 kilogramów, a także przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500 kilogramów.

Jak wygląda kwestia dotycząca kierowania busem dostawczym?

Prawo jazdy kategorii B to uprawnienia, które pozwalają nie tylko na kierowanie samochodami osobowymi. Wiele osób, które chce skorzystać z usługi wynajmu aut dostawczych, zastanawia się nad tym, czy taki dokument jest do tego wystarczający. Warto pamiętać, że zapis o możliwości prowadzenia pojazdu, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, jest kluczowy. Busy osobowe przeznaczone do przewozu nawet 9 osób mieszczą się w tym kryterium. Dopiero w momencie, w którym kierowca chce prowadzić większego busa, musi mieć prawo jazdy kategorii D, D+E, D1 albo D1+E.

Prawo jazdy kategorii B uprawnia też do prowadzenia busa dostawczego, który zwykle ma 3 miejsca dla podróżnych (jedno miejsce dla kierowcy i jedno lub dwa miejsca dla pasażerów) i przestrzeń do załadunku towarów. Jeżeli dopuszczalna masa takiego pojazdu nie przekracza 3,5 tony i nie jest do niego podłączona przyczepa, to jedynym kryterium niezbędnym do prowadzenia busa jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *