Laweta i autolaweta to określenia nieraz używane zamiennie. Jest to jednak uogólnienie, a właściwie błąd, gdyż oba terminy nie są synonimami. Mylić może fakt, że zarówno laweta, jak i wynajmowana, chociażby u nas autolaweta w Białymstoku spełnia podobne funkcje. Przede wszystkim to one służą często jako platformy do transportu uszkodzonego auta z powodu awarii lub wypadku, stanowiąc ważny element pomocy drogowej. Na tym jednak ich podobieństwo się kończy. Jakie są zatem główne między nimi różnice? Przede wszystkim:
- konstrukcja – autolaweta jak sama nazwa wskazuje to połączenie samochodu ciężarowego oraz lawety i stanowi integralną całość pojazdu. Laweta z kolei ma formę doczepionej przyczepy,
- typ uprawnień przy prowadzeniu obu pojazdów – autolawetę, jeśli nie przekracza 3,5 ton, można prowadzić, posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B w przeciwieństwie do lawety – w tym wypadku wymagana jest kategoria B+E,
- ponadto prowadząc samochód z lawetą na terenie Polski, należy dostosować się do takich samych przepisów jak przy jeździe z przyczepą, a więc nie wolno przekraczać 90 km/h.
Którą opcję wybrać?
Z perspektywy kierowcy, który potrzebuje szybkiego, bezpiecznego i sprawnego przewozu uszkodzonego auta, opcja autolawety może być korzystniejsza finansowo, choć nie jest to oczywiście regułą. Możliwe jednak, że transport z doczepioną lawetą będzie generować wyższe spalanie paliwa, co jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne. Od strony praktycznej autolaweta jest stabilniejsza w prowadzeniu, szczególnie przy wykonywaniu manewrów. Jest to również dobre rozwiązanie na dłuższe trasy.
Na to, która opcja jest korzystniejsza i bezpieczniejsza wpływają również inne czynniki takie, jak doświadczenie i umiejętności kierowcy, stan techniczny pojazdu oraz rodzaj drogi.