Nagła usterka samochodu może sprawić, że konieczne okaże się przetransportowanie go do punktu docelowego na lawecie. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, przewożony pojazd musi być odpowiednio usytuowany na lawecie i prawidłowo do niej przymocowany. Ładując auto na lawetę, warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej, która upewni się, że cały proces został przeprowadzony właściwie. Ważne jest bowiem wycentrowanie pojazdu na lawecie i wjechanie na nią tak, by maksymalnie dociążyć jej przednią oś. Samochód powinien zatem wjeżdżać lub być wciągany na autolawetę tą stroną, gdzie znajduje się jego silnik. Warto wykonać ten krok powoli, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędów.
Zastosowanie pasów lawetowych
Właściwe usytuowanie auta na lawecie to zaledwie pierwszy krok do pełnego zabezpieczenia pojazdu. Konieczne jest także unieruchomienie samochodu za pomocą specjalnych pasów lawetowych, które najlepiej założyć na każde koło przełożonego pojazdu. Bezwględnie należy też upewnić się, że wszystkie klamry pasów zostały prawidłowo zamknięte. W przeciwnym razie zabezpieczenie może się poluzować, a samochód – spaść z lawety podczas jazdy i uszkodzić się, a nawet spowodować groźny wypadek drogowy. Wskazane jest zatem, by i na tym etapie skorzystać z pomocy drugiej osoby, która skontroluje wszystkie zapięcia. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni dobór pasów lawetowych, wśród których wyróżniamy trzy główne rodzaje:
- pasy trzypunktowe z rękawem ochronnym,
- pasy trzypunktowe z kostkami,
- pasy dwupunktowe z szelką opasającą.
Wybór danego rodzaju uzależniony jest m.in. od masy przewożonego pojazdu, szerokości jego kół, a także konstrukcji samej lawety. Jeśli jednak zdecydujesz się na wypożyczenie naszej autolawety – odpowiednie pasy ładunkowe otrzymasz w cenie wynajmu pojazdu.
Add Comment