Przewiezienie mebli przy przeprowadzce, konieczność dostarczenia towaru w ilości większej niż zwykle, a może transport materiałów na budowę – czasem przydałby nam się samochód większy od tego, którym dysponujemy na co dzień. W takich sytuacjach możemy skorzystać z oferty firm wypożyczających auta dostawcze. W dzisiejszych czasach jest to znacznie prostsze, niż wydaje się wielu ludziom.
Dobre wypożyczalnie szczegółowo prezentują swoją ofertę w internecie, możemy więc wybrać sobie najbardziej odpowiedni samochód nie wstając nawet z fotela. W razie potrzeby o więcej detali dopytamy telefonicznie. A co dalej?
Z jakimi formalnościami wiąże się wypożyczenie samochodu dostawczego?
Podstawowa sprawa to oczywiście prawo jazdy. Dodatkowo, wypożyczalnia aut dostawczych może wymagać okazania drugiego dokumentu – dowodu osobistego albo paszportu. Musimy zapoznać się z zapisami regulaminu oraz umowy, przy której podpisaniu zapłacimy kaucję wskazanej wysokości. Kaucja stanowi finansowe zabezpieczenie dla wypożyczalni, a jej wysokość mieści się zwykle w przedziale od 500 do 1500 złotych. Oczywiście, jeśli oddamy samochód w takim stanie, w jakim go wypożyczyliśmy, cała kwota zostanie nam zwrócona.
Właśnie – stan pojazdu. Ważną kwestią jest to, aby do umowy dołączony był protokół opisujący go szczegółowo. Wypożyczamy przecież samochody używane, które mogły już dorobić się rys albo wgnieceń. Najdrobniejsze usterki powinny zostać wspomniane w protokole, dzięki czemu unikniemy później tłumaczenia, że to nie nasza sprawka. W dokumencie znaleźć się muszą również informacje o stanie licznego, ilości paliwa (pamiętajmy o zatankowaniu auta przed jego zwróceniem!) i godzinie wypożyczenia.
Kolejna sprawa to upewnienie się, że samochód jest ubezpieczony, oraz ustalenie limitu kilometrów. Zwykle stosować się musimy do ograniczenia dotyczącego tego, ile wolno nam przejechać wypożyczonym autem w ciągu doby. Możemy jednak wypożyczyć samochód także bez takiego limitu, choć na pewno będzie to trochę droższe.
Add Comment